Run Dogs, Run!

 

#GoPups

Please support our 2013-14 sponsors that support McKinley athletics here at CantonMcKinley.com

A Canton Tradition on McKinley

(330) 455-5267

Call (216) 812-5140

THIS SPACE IS AVAILABLE

Please contact,

http://ohiosportsnet.tv/

 

THIS SPACE IS AVAILABLE

Please contact,

@CantonMcKinley

 

GOOD LUCK BULLDOGS!

 

2013 CANTON McKINLEY

 

BULLDOG VARSITY TRACK & FIELD

 

Boys and Girls Schedule and Results

GO BULLDOGS GO

Information, courtesy of CantonRep.com

BOYS TRACK & FIELD INFORMATION


HEAD COACH  Mike Daniels - 13th year

RETURNING LETTERMEN

Mark Brown, Sr., hurdles; Anthony Burch, Sr., shot put; Chris Daniels, Sr., throws; Sam Dubois, Sr., distance; RC Perez, Sr., distance; Alphonso Currie, Sr., sprints; Austin Fowler, Sr., distance; Tevin Lawson, Sr., throws; Jeff Richardson, Sr., sprints; Chris Prowell-White, Jr., jumps, sprints; Kevin Stillwell, Jr., throws; Ryan Collins, Soph., sprints; Jaquan Gamble, Soph., sprints

TEAM OUTLOOK

Jeff Richardson earned All-Ohio honors as a member of McKinley’s 800-meter relay team. The Bulldogs expect to be competitive in the discus, where Chris Daniels is a returning state qualifier.


GIRLS TRACK & FIELD INFORMATION


HEAD COACH  Stephanie Lepley - 16th year

RETURNING LETTERMEN

Nia Holt, Sr., distance; Carly Moser, Soph., distance; Tiana Vozer, Soph., distance; Rebecca Halley, Soph., distance; Megan Young, Soph., distance; Tyra Weir, Jr., middle distance; Bruklyn Williams, Jr., middle distance; Raevyn Boykins, Sr., middle distance; Tazanay Baylock, Jr., middle distance; Aziah Green, Sr., middle distance; Jamie Newman, Sr., middle distance; Rachel Tucker, Jr., middle distance; Olandra Hudson, Jr., sprints; Jameera Conley, Soph., sprints; Daziah Green, Sr., sprints; Jasmyn Martin, Jr., sprints; Elysia Burrows, Jr., hurdles; Jacquelya Mitchell, Soph., hurdles; KorrinTaylor, Jr., hurdles/jumps; Holly Moore, Sr., pole vault; Gabby Owens, Soph., pole vault; Korrin Taylor, Jr.; Brettanie Crider, Jr., jumps/throws; Jayla Lockett, Jr., throws; Brittany Wilson, Sr., throws; Adrian Brown, Sr., throws; Erin Stephens, Jr., throws; Hanna Eftimiades, Jr., throws

TEAM OUTLOOK

Led by Daziah Green, Stephanie Lepley believes she has a hard-work group of veteran leaders to set the tone this season.

Times and dates subject to change without notice due to weather or field conditions. To confirm game scheduled, please call host school or contact Canton City Schools Athletic Department located inside Memorial Field House, 1815 Harrison Ave. N.W. Canton, Ohio 44708-2612 - Voice (330) 438-2741, Fax (330) 588-2146. Open Monday through Friday at 8:00 AM

BOYS

OVERALL

BOYS

FEDERAL LEAGUE

GIRLS

OVERALL

GIRLS

FEDERAL LEAGUE

WON

0

Lost

6

WON

0

Lost

6

WON

0

Lost

6

WON

0

Lost

6

*-Federal League Games;

home games played at Mason Elementary Fields; times listed are P.M. unless noted

2013 BOYS & GIRLS COMBINED

Regular Season Schedule

BOYS GIRLS Tuesday April 2 at Uniontown Lake * 5:00 Lake
GIRLS Friday April 5 at Cope Invitational 4:00 Salem
BOYS Saturday April 6 at North Canton Relays 10:00 Hoover
BOYS GIRLS Tuesday April 9 Massillon Jackson * 5:00 Don Scott
BOYS Friday April 12 at Cope Invitational 4:00 Salem
BOYS GIRLS Tuesday April 16 at North Canton Hoover * 5:00 Hoover
BOYS GIRLS Thursday April 18 Massillon Perry * 5:00 Don Scott
GIRLS Saturday April 20 at Dover Relays 10:00 Dover
BOYS GIRLS Tuesday April 23 at Canton GlenOak * 5:00 GlenOak
BOYS GIRLS Saturday April 27 at Stark County Meet 8:30 Perry
BOYS GIRLS Friday May 3 at Perry 9th, 10th Invitational 4:30 Perry
BOYS GIRLS Tuesday May 7 at Youngstown Boardman * 5:00 Boardman
BOYS GIRLS Friday May 10 at Jackson Twilight 4:30 Jackson
BOYS GIRLS Monday May 13 at Federal League J.V. Championships 4:00 GlenOak
GIRLS Tuesday May 14 at Canton Central Catholic 4:00 Central
BOYS GIRLS Friday May 17 at Federal League Varsity Championships 4:00 Lake
BOYS GIRLS Wednesday May 22 at District Meet TBA Hoover
BOYS GIRLS Friday May 24 at District Finals TBA Hoover
BOYS GIRLS Wednesday May 29 at Regional Meet TBA Fitch
BOYS GIRLS Friday May 31 at Regional Finals TBA Fitch
BOYS GIRLS Friday June 7 at State Meet, Columbus TBA Ohio State
BOYS GIRLS Saturday June 8 at State Finals, Columbus TBA Ohio State

 

Where Champions Are Made and Success Is Tradition

(The following meet results courtesy of The Repository)

BOYS; Lake 69.5, McKinley 67.5
Shot put—Daniels (M) 47-7. Discus—Daniels (M) 152-5. High jump—(tie) Gratz (L) 6-0, Prowell-White (M) 6-0. Long jump—Prowell-White (M) 21-4.25. Pole vault—McNeil (L) 9-6. 3,200-meter relay—Lake (Kernell, Wirick, Kernell, Smith) 9:03.0. 110 hurdles—Prowell-White (M) 18.2. 100—Richardson (M) 11.2. 800 relay—McKinley (Gamble, Davis, Burt, Richardson) 1:35.0. 1,600—Johnson (L) 5:00.0. 400 relay—Lake (Palcheff, Horton, Griffith, Sanders) 48.1. 400—Rinehart (L) 55.7. 300 hurdles—Brown (M) 45.3. 800—Noble (L) 2:08.0. 200—Richardson (M) 24.1. 3,200—Johnson (L) 11:09.0. 1,600 relay—Lake 3:46.0.
Note—The names of the winning 1,600 relay team for Lake were not available.

 

Girls; Lake 71, McKinley 66
Shot put—Crider (M) 35-10.75. Discus—Gower (L) 107-10.50. High jump—Taylor (M) 4-8. Long jump—Taylor (M) 16-2. Pole vault—Enos (L) 8-0. 3,200-meter relay—Lake (Tweedie, Dutton, Belopotosky, Spicer) 11:37.0. 100 hurdles—Taylor (M) 16.2. 100—Green (M) 13.1. 800 relay—McKinley (Hudson, Davenport, Connley, Green) 1:54.0. 1,600—Noall (L) 6:27.0. 400 relay—Lake (Zetts, Moss, Cabrera, Sivy) 1:06.0. 400—Wier (M) 1:07.0. 300 hurdles—Taylor (M) 50.9. 800—Tweedie (M) 2:39.0. 200—Green (M) 27.9. 3,200—Michalk (L) 13:55.0. 1,600 relay—McKinley.
Notes—The names and winning time for the McKinley 1,600 relay team were not available.

BOYS; Jackson 85, McKinley 52
Shot put—Daniels (M) 49-4. Discus—Daniels (M) 151-9. High jump—Prowell-White (M) 6-0. Long jump—Prowell-White (M) 20-2. Pole vault—Turner (J) 12-0. 3,200-meter relay—Jackson (Berg, Mallue, Jones, Hyde) 8:55.0. 110 hurdles—Brown (M) 16.1. 100—Richrdson (M) 10.9. 800 relay—McKinley (Church, Burt, Gamble, Richardson) 1:30.5. 1,600—Wind (J) 4:42.1. 400 relay—Jackson (O’Neil, Elsass, Hilbert, Greene) 44.9. 400—Johnson (J) 1:51.9. 300 hurdles—Elsass (J) 41.6. 800—Berg (J) 2:12.2. 200—Richardson (M) 22.8. 3,200—Wind (J) 10:57.0. 1,600 relay—Jackson (Boord, Elsass, Reed, Johnson) 3:38.0.

GIRLS; Jackson 86, McKinley 51
Shot put—Crider (M) 33-3. Discus—Knoble (J) 81-10. High jump—Taylor (M) 5-0. Long jump—Taylor (M) 17-1. Pole vault—Bennett (J) 8-0. 3,200-meter relay—Jackson (Williams, Dillon, Smith, Taylor) 10:44.0. 100 hurdles—Taylor (M) 15.8. 800 relay—McKinley (Conley, Hudson, Martin, Green) 1:49.4. 1,600—Cornelius (J) 6:00.0. 400 relay—Jackson (Bossart, Oliver, Oliver, Bender) 50.9. 400—Bergstrom (J) 1:04.0. 300 hurdles—Mitchell (M) 49.9. 800—Musser (J) 2:39.6. 200—Green (M) 26.1. 3,200—Junker (J) 13:45.0. 1,600 relay—Jackson (Bender, Schmidt, Eruo, Bergstrom) 4:15.0.

BOYS; Hoover 57.5, McKinley 42.5
Shot put—Daniels (M) 46-7. Discus—Daniels (M) 160-0. High jump—Prowell-White (M) 6-2. Long jump—Hogan (H) 20-9.5. Pole vault—Shreve (H) 10-0. 3,200-meter relay—Hoover (Thomas, Hollon, Hernandez, Pasquale) 9:04.0. 110 hurdles—Brown (M) 16.16. 100—Richardson (M) 10.92. 1,600—Garfield (H) 4:55.5. 400 relay—McKinley (Norwood, Gamble, Davis, Richardson) 45.37. 400—Morrison (H) 55.29. 300 hurdles—Race (H) 42.72.

GIRLS; Hoover 51, McKinley 50
Shot put—Crider (M) 39-1. Discus—Baker (H) 104-9. High jump—Worley (H) 5-1. Long jump—Taylor (M) 17-10. Pole vault—Kmeicik (H) 6-0. 3,200-meter relay—Hoover (Hinderer, C.Bentler, T.Bentler, Cropper) 10:42.65. 100 hurdles—Taylor (M) 16.03. 100—Brown (M) 12.61. 800 relay—McKinley (Sibley, Hudson, Martin, Green) 1:49.9. 1,600—Hinderer (H) 5:47.0. 400 relay—McKinley 52.64. 400—Bentler (H) 1:03.3. 300 hurdles—Taylor (M) 48.85.

BOYS; Perry 69, McKinley 68
Shot put—Daniels (M) 58-1.5. Discus—Daniels (M) 144-6. High jump—Prowell-White (M) 6-0. Long jump—Prowell-White (M) 20-5. Pole vault—Vincent (P) 13-0. 3,200-meter relay—Perry 10:44.7. 110 hurdles—Brown (M) 16.4. 100—Richardson (M) 10.7. 800 relay—McKinley 1:32.2. 1,600—Paxton (P) 4:55.3. 400 relay—McKinley 44.5. 400—Williams (P) 52.4. 300 hurdles—Brown (M) 42.5. 800—James (P) 2:07.8. 200—Richardson (M) 22.2. 3,200—Volpe (P) 11:05.6. 1,600 relay—Perry 3:36.3.

GIRLS; Perry 84, McKinley 53
Shot put—Crider (M) 35-11. Discus—Oprisch (P) 97-0. High jump—Taylor (M) 5-2. Long jump—Taylor (M) 17-1. Pole vault—Gillard (P) 8-0. 3,200-meter relay—Perry 9:05.6. 100 hurdles—Taylor (M) 15.6. 100—Luke (P) 12.0. 800 relay—Perry 1:45.2. 1,600—Perretta (P) 6:05.5. 400 relay—Perry 51.4. 400—Dearing (P) 59.1. 300 hurdles—Taylor (M) 47.9. 800—Genetin (P) 2:31.9. 200—Green (M) 25.6. 3,200—Partridge (P) 13:09.0. 1,600 relay—Perry 4:16.0.

BOYS; GlenOak 88, McKinley 49
Shot put—Daniels (M) 55-2. Discus—Daniels (M) 158-5. High jump—Prowell-White (M) 5-10. Long jump—Prowell-White (M) 20-8. Pole vault—Daniels (M) 12-6. 3,200-meter relay—GlenOak (Looby, Murphy, Walsh, Todd) 8:46.62. 110 hurdles—Hall (GO) 16.39. 100—Richardson (M) 11.03. 800 relay—McKinley (Gamble, Church, Currie, Richardson) 1:30.62. 1,600—Buskin (GO) 4:37.61. 400 relay—McKinley (Norwood, Gambel, Currie, Richardson) 43.79. 400—Church (M) 54.22. 300 hurdles—Hall (GO) 42.37. 800—Looby (GO) 2:08.38. 200—Richardson (M) 22.82. 3,200—Deshon (GO) 10:19.19. 1,600 relay—GlenOak (Bowen, Carpenter, Looby, Hall) 3:38.64.

GIRLS; GlenOak 84, McKinley 53
Shot put—Crider (M) 37-4. Discus—Hessedence (GO) 99-9. High jump—Mills (GO) 5-2. Long jump—McDaniels (GO) 17-2. Pole vault—Bury (GO) 10-1 1/2. 3,200-meter relay—GlenOak (Miihlbach, Fockler, Thompson, Smith) 10:13.92. 100 hurdles—Taylor (M) 15.76. 100—Gree (M) 12.86. 800 relay—GlenOak (Curtis, Mills, Fleming, Smith) 1:45.20. 1,600—Thompson (GO) 5:42.69. 400 relay—GlenOak (Curtis, Mills, Fleming, Smith) 50.89. 400—D.Green (M) 55.12. 300 hurdles—Taylor (M) 46.80. 800—Thompson (GO) 2:35.94. 200—D.Green (M) 26.91. 3,200—GlenOak 13:03.69. 1,600 relay—McKinley (Moore, Conley, Mitchel, Weir) 4:15.06.
Notes—The winner of the 3,200 relay was not available.

BOYS; Boardman 93, McKinley 44
Shot put—Riwniak (B) 52-5.5. Discus—Daniels (M) 167-4. High jump—Prowell-White (M) 5-10. Long jump—Prowell-White (M) 19-7. Pole vault—Brown (B) 12-0. 3,200-meter relay—Boardman 8:35.0. 110 hurdles—Birchfield (B) 14.6. 100—Richardson (M) 10.8. 800 relay—Boardman 1:33.4. 1,600—Burns (B) 4:43.0. 400 relay—Boardman 42.9. 400—Lucas (B) 53.9. 300 hurdles—Birchfield (B) 41.3. 800—N.Hadley (B) 2:02.0. 200—Richardson (M) 22.0. 3,200—M.Hadley (B) 9:15.0. 1,600 relay—McKinley (Brown, Currie, Church, Gamble) 3:33.9.

Boardman 74, McKinley 63
Shot put—Silvestri (B) 39-10.50. Discus—Silvestri (B) 117-0. High jump—Hambrick (B) 5-0. Long jump—Taylor (M) 18-10. Pole vault—Mauerman (B) 9-6. 3,200-meter relay—Boardman 10:35.8. 100 hurdles—Taylor (M) 15.8. 100—Green (M) 13.0. 800 relay—McKinley (Green, Connelly, Hudson, Martin) 1:49.4. 1,600—Gatte (B) 5:48.0. 400 relay—McKinley (Connelly, Hudson, Martin, Pinkney) 51.7. 400—Green (M) 1:01.6. 300 hurdles—Taylor (M) 48.9. 800—O’Hara (B) 2:30.0. 200—Green (M) 27.8. 3,200—Grantonic (B) 12:01.4. 1,600 relay—McKinley (Connelly, Mitchell, Weir, Martin) 4:19.2.

 
W C A M A S I T  -  W C A M A S I T -  W C A M A S I T  -  W C A M A S I T -  W C A M A S I T  -  W C A M A S I T  -  W C A M A S I T -  W C A M A S I T  -  W C A M A S I T -  W C A M A S I T

Welcome to the Virtual Home of the McKinley Bulldogs

The information you are currently viewing and all original graphics have been created by and belong to CantonMcKinley.com and can not be reprinted or copied without expresses written consent by its owners, Scott Caster and David Stevenson

W C A M A S I T  -  W C A M A S I T -  W C A M A S I T  -  W C A M A S I T -  W C A M A S I T  -  W C A M A S I T  -  W C A M A S I T -  W C A M A S I T  -  W C A M A S I T -  W C A M A S I T