McKinley split with Jackson on Tuesday, the boys won 81-56, as the girls lost 80-57.

 

#GoPups

Please support our 2013-14 sponsors that support McKinley athletics here at CantonMcKinley.com

A Canton Tradition on McKinley

(330) 455-5267

Call (216) 812-5140

THIS SPACE IS AVAILABLE

Please contact,

http://ohiosportsnet.tv/

 

THIS SPACE IS AVAILABLE

Please contact,

@CantonMcKinley

 

 

--

2011 Varsity

Boys & Girls

Track and Field

Home Meets in BOLD at Don Scott Field at McKinley High School unless noted.

(schedule subject to change due to weather)

BOYS HEAD COACH, Mike Daniels.

RETURNING LETTERMEN Brenton Biggums, Mark Brown, Anthony Burch, Tyler Carrington, Maruelis Clark, Chris Daniels, Sam DuBois, John Lioi, Matt Mayle, Dazoure McKever, Coriles Stargen, Josh Zupp, Elijah Beach, Phelinno Kennard, Dallas Makowski, Taron Montgomery, Derrick Snow, Christian Thompson, Richie Harper, Brandon Moore, Etienne Moore, Anthony Rewhard, Arsenio Solomon, Frank Torres.


TOP NEWCOMERS Jeff Richardson, Shawn Richardson, Nate Miller, Steve Miller, Terris Daniels, Eric Snow, Jermaine Edmondson, Tyler Foster, Zach Sweat, Chris Prowell-White.

GIRLS HEAD COACH, Steph Lepley

RETURNING LETTERMEN (no informationyet available)

TOP NEWCOMERS (no informationyet available

Scheduled Events

For Results, Scroll Down

Day, Date

Time

Event/Oppnonet

Boys/Girls

Saturday, March 26

10:00 AM

at Golden Eagle Relays

BOYS ONLY

Tuesday, March 29

5:00 PM

at Lake*

BOYS & GIRLS

Fri.-Sat., April 1 & 2

TBA

at Univ. of Cincinnati Relays

GIRLS ONLY

Saturday, April 2

9:00 AM

at Kimberly Relays

BOYS ONLY

Tuesday, April 5

5:00 PM

at Hoover*

BOYS & GIRLS

Saturday, April 9

9:00 AM

at Marilyn West Invitational

BOYS ONLY

Tuesday, April 12

5:00 PM

at GlenOak*

BOYS & GIRLS

Thursday, April 14

5:00 PM

PERRY*

BOYS & GIRLS

Saturday, April 16

10:00 AM

at Tornado Relays

BOYS & GIRLS

Tuesday, April 19

5:00 PM

AUSTINTOWN FITCH*

BOYS & GIRLS

Saturday, April 23

8:30 AM

at Stark County Championships

BOYS & GIRLS

Tuesday, April 26

5:00 PM

at Boardman*

BOYS & GIRLS

Tuesday, May 3

5:00 PM

at Jackson*

BOYS & GIRLS

Friday, May 6

4:30 PM

at Twilight Invitational

BOYS & GIRLS

Saturday, May 7

9:00 AM

at Optimist Invitational

BOYS & GIRLS

Tuesday, May 10

4:00 PM

at Central/Massillon

GIRLS ONLY

Friday, May 13

3:30 PM

at Federal League Championships

BOYS & GIRLS

Saturday, May 14

10:00 AM

at Jason Manse Relays

GIRLS ONLY

Wednesday, May 18

4:00 PM

at Districts Meet

BOYS & GIRLS

Friday, May 20

4:00 PM

at District FInals

BOYS & GIRLS

 

TBA

REGIONS & STATE

BOYS & GIRLS

*denotes Federal League


Boys - McKinley 100, Lake 37

Shot put—Baldwin (L) 47-51⁄4. Discus—Daniels (M) 127-6. High jump—Montgomery (M) 5-8. Long jump—Wilson (M) 20-8. Pole vault—Solomon (M) 12-0. 3,200-meter relay—Lake (Dietrich, Smith, Gallegly, Lendle) 8:03.00. 110 hurdles—Beach (M) 15.22. 100—Brack (M) 11.25. 800 relay—McKinley (Beach, Thompson, Biggens) 1:55.00. 1,600—Caiazza (M) 5:00.00. 400 relay—McKinley (Montgomery, Beach, Thompson, Marrow) . 400—Higgens (M) 52.50. 300 hurdles—Beach (M) 41.60. 800—Landis (L) 2:09.10. 200—Snow (M) 23.30. 3,200—Caiazza (M) 10:037.00. 1,600 relay—McKinley (Reinhard, Biggens, Brack, Thompson).
Notes—No time was available for the 1,600 relay.

Girls, Lake 88, McKinley 49

Shot put—Bower (L) 20-12. Discus—Bower (L) 86-11⁄2. High jump—Kendall (M) 5-0. Long jump—Vance (L) 15-111⁄4. Pole vault—Enos (L) 7-0. 3,200-meter relay—Lake (Criswell, Groubert, Smith, Cadle) 11:09.10. 100 hurdles—Vercuski (L) 17.80. 100—Dotson (M) 12.47. 800 relay—McKinley (Brunner, Dotson, Green, Mumford) 53.30. 1,600—Criswell (L) 6:00. 400 relay—McKinley (Brunner, Dotson, Green, Mumford) 55.30. 400—Weir (M) 1:05.60. 300 hurdles—Vercuski (L) 57.50. 800—Fisher (M) 2:46.00. 200—Oprian (L) 26.60. 3,200—Cadle (L) 13:02.00. 1,600 relay—McKinley (Fisher, Green, Weir, Green).
Notes—No time was available for the 1,600 relay.

Boys, Hoover 76.50, McKinley 60.50
Shot put—Kennard (M) 43-3. Discus—Daniels (M) 125-11. High jump—(tie) Murphy (H) 5-6, Montgomery (M) 5-6. Long jump—Ertle (H) 21-1⁄4. Pole vault—Fluke (H) 10-0. 3,200-meter relay—Hoover (A. Hernandez, Kopko, Delamater, Runner) 8:59.00. 100 hurdles—Beach (M) 15.40. 100—Denissoff (H) 11.30. 800 relay—Hoover (Welsh, Woods, B. Race, S. Johnson) 1:36.70. 1,600—A. Hernandez (H) 4:42.00. 400 relay—McKinley (Montgomery, Thompson, Beach, Richardson) 43.80. 400—Biggums (M) 50.90. 300 hurdles—Reinhard (M) 42.10. 800—A. Hernandez (H) 2:11.00. 200—Denissoff (H) 22.60. 3,200—Kopke (H) 10:24.00. 1,600 relay—Hoover (Denissoff, Runner, Ertle, Harrison) 3:32.00.

Girls, Hoover 110, McKinley 26
Shot put—Cunningham (H) 31-7. Discus—Cunningham (H) 93-11. High jump—Morrow (H) 5-2. Long jump—Acell (H) 15-101⁄2. Pole vault—Maj (H) 7-6. 3,200-meter relay—Hoover (Monte, Roth, Christ, Peare) 10:20.00. 110 hurdles—Maj (H) 15.40. 100—Smith (H) 12.40. 800 relay—McKinley (Bruner, Martin, Dotson, Green) 1:51.80. 1,600—Cropper (H) 5:53.00. 400 relay—Hoover (Veldhuizen, Maj, Acell, Smith) 51.80. 400—Peare (H) 60.00. 300 hurdles—Sarbaugh (H) 50.60. 800—Hinderer (H) 2:39.00. 200—Worley (H) 28.40. 3,200—Polatas (H) 11:42.00. 1,600 relay—McKinley 3:32.50.
Note—Names for the 1,600 McKinley relay team were unavailable.



Boys, McKinley 74, GlenOak 63
Shot put—Kanard (M) 43-1. Discus—Daniels (M) 148-1. High jump—Jones (G) 6-2. Long jump—Trawick (G) 20-9. Pole vault—Fowler (G) 8-0. 3,200-meter relay—McKinley (Anderson, Looby, McClain, Greenwell) 8:45.52. 110 hurdles—Beach (M) 15.35. 100—Dunn (G) 11.47. 800 relay—McKinley (Richardson, Thompson, Beach, Biggums) 1:32.86. 1,600—Zaremba (G) 4:48.16. 400 relay—McKinley (Richardson, Beach, Thompson, Montgomery) 44.96. 400—Biggums (M) 51.17. 300 hurdles—Reinhard (M) 41.11. 800—Greenwell (G) 2:10.59. 200—Biggums (M) 22.81. 3,200—Zaremba (G) 10:33.05. 1,600 relay—McKinley (Foster, Reinhard, Thompson, Biggums) 3:36.70.

Girls, GlenOak 100, McKinley 37
Shot put—Asberry (G) 34-2. Discus—Branson (G) 93-0. High jump—McVay (G) 5-0. Long jump—Grambling (G) 16-91⁄2. Pole vault—Larsuel (G) 7-6. 3,200-meter relay—GlenOak (Fockler, Zaremba, Miller, Osborne) 10:74.14. 100 hurdles—Campanelli (G) 17.5. 100—Grambling (G) 12.45. 800 relay—McKinley (Johnson, Greene, Martin, Dotson) 1:49.02. 1,600—Zaremba (G) 6:07.66. 400 relay—GlenOak (Kirkland, Grambling, Boone, Kr.Thomas) 51.12. 400—Weir (M) 1:06.59. 300 hurdles—Kendall (M) 51.18. 800—S.Miller (G) 2:45.27. 200—Martin (M) 28.43. 3,200—Fockler (G) 12:34.75. 1,600 relay—McKinley (Boykins, Weir, Johnson, Greene) 4:27.63.

Boys, Perry 77, McKinley 60
Shot put—Kennard (M) 49-0. Discus—Mayes (P) 148-9 1/2. High jump—Clere (P) 6-1. Long jump—Foster (M) 18-10 1/2. Pole vault—Steiner (P) 13-0. 3,200-meter relay—Perry (Kamerer, Thiessen, Weisburn, White) 8:30.1. 110 hurdles—Beach (M) 14.8. 100—Lancaster (P) 11.0. 800 relay—McKinley (Biggums, Thompson, Edmondson, Richardson) 1:30.1. 1,600—Miser (P) 4:54.7. 400 relay—Perry (Martin, Magnacca, DiCicco, Lancaster) 43.8. 400—Biggums (M) 51.1. 300 hurdles—Beach (M) 42.4. 800—Clere (P) 2:08.7. 200—Biggums (M) 22.4. 3,200—Caizza (M) 10:15.4. 1,600 relay—McKinley (Reinhard, Foster, Thompson, Biggums) 3:33.5.

Girls, Perry 95, McKinley 42
Shot put—Masalko (P) 34-0. Discus—Masalko (P) 116-2. High jump—Paige (M) 4-8. Long jump—Dotson (M) 15-6. Pole vault—Eaton (P) 11-0. 3,200-meter relay—Perry (Logan, Mann, Floom, Genetin) 10:26.3. 100 hurdles—Kyle (P) 17.3. 100—Luke (P) 12.1. 800 relay—McKinley 1:47.8. 1,600—Cameron (P) 5:43.3. 400 relay—Perry (Kyle, Eaton, Genetin, Luke) 51.1. 400—Genetin (P) 1:01.7. 300 hurdles—Genetin (P) 50.4. 800—Genetin (P) 2:28.9. 200—Luke (P) 26.0. 3,200—Rogers (P). 1,600 relay—McKinley 4:15.7.

Boys, McKinley 74, GlenOak 63
Shot put—Kanard (M) 43-1. Discus—Daniels (M) 148-1. High jump—Jones (G) 6-2. Long jump—Trawick (G) 20-9. Pole vault—Fowler (G) 8-0. 3,200-meter relay—McKinley (Anderson, Looby, McClain, Greenwell) 8:45.52. 110 hurdles—Beach (M) 15.35. 100—Dunn (G) 11.47. 800 relay—McKinley (Richardson, Thompson, Beach, Biggums) 1:32.86. 1,600—Zaremba (G) 4:48.16. 400 relay—McKinley (Richardson, Beach, Thompson, Montgomery) 44.96. 400—Biggums (M) 51.17. 300 hurdles—Reinhard (M) 41.11. 800—Greenwell (G) 2:10.59. 200—Biggums (M) 22.81. 3,200—Zaremba (G) 10:33.05. 1,600 relay—McKinley (Foster, Reinhard, Thompson, Biggums) 3:36.70.

Girls, GlenOak 100, McKinley 37
Shot put—Asberry (G) 34-2. Discus—Branson (G) 93-0. High jump—McVay (G) 5-0. Long jump—Grambling (G) 16-91⁄2. Pole vault—Larsuel (G) 7-6. 3,200-meter relay—GlenOak (Fockler, Zaremba, Miller, Osborne) 10:74.14. 100 hurdles—Campanelli (G) 17.5. 100—Grambling (G) 12.45. 800 relay—McKinley (Johnson, Greene, Martin, Dotson) 1:49.02. 1,600—Zaremba (G) 6:07.66. 400 relay—GlenOak (Kirkland, Grambling, Boone, Kr.Thomas) 51.12. 400—Weir (M) 1:06.59. 300 hurdles—Kendall (M) 51.18. 800—S.Miller (G) 2:45.27. 200—Martin (M) 28.43. 3,200—Fockler (G) 12:34.75. 1,600 relay—McKinley (Boykins, Weir, Johnson, Greene) 4:27.63.

Boys, Fitch 78, McKinley 59
Shot put—Anzelo (F) 46-0. Discus—Brice (F) 155-5. High jump—Jakovina (F) 6-2. Long jump—Jakovina (F) 20-8. Pole vault—Dunn (F) 9-0. 3,200-meter relay—McKinley (Caiazza, Moore, Morrow, Snow) 8:39.00. 110 hurdles—Beach (M) 14.70. 100—Andrews (F) 10.80. 800 relay—McKinley (Edmundson, Biggums, Thompson, Richardson) 1:30.21. 1,600—Caiazza (M) 4:49.00. 400 relay—McKinley (Richardson, Beach, Thompson, Edmondson) 43.90. 400—Andrews (F) 49.90. 300 hurdles—Beach (M) 39.90. 800—Moore (M) 2:12.30. 200—Andrews (F) 22.40. 3,200—While (F) 10:19.00. 1,600 relay—Fitch 3:35.00..

Girls, Fitch 78, McKinley 59
Shot put—Tolich (F) 42-2. Discus—Tolich (F) 127-8. High jump—Martin (F) 5-6. Long jump—Dotson (M) 15-5. Pole vault—Bailey (F) 7-0. 3,200-meter relay—Fitch 10:33.00. 100 hurdles—Fowler (F) 50.90. 100—Scott (F) 12.80. 800 relay—McKinley 1:47.80. 1,600—Jenlans (F) 5:49.00. 400 relay—Fitch 50.80. 400—Nelson (M) 1;02.80. 300 hurdles—Shiley (F) 48.70. 800—Mosir (F) 2:33.20. 200—D. Green (M) 27.10. 3,200—Miller (F) 13:24.00. 1,600 relay—Fitch 4:17.10..

McKinley 70, Boardman 67
Shot put—Kuzcec (B) 45-10 3/4. Discus—Daniels (M) 150-2. High jump—Jackson (B) 5-9. Long jump—Foster (M) 19-5 3/4. Pole vault—Britton (M) 9-6. 3,200-meter relay—Boardman 8:39.50. 110 hurdles—Beach (M) 15.00. 100—Jones (B) 10.70. 800 relay—Boardman 1:31.80. 1,600—Hadley (B) 4:42.40. 400 relay—McKinley 44.60. 400—Biggums (M) 52.60. 300 hurdles—Beach (M) 40.20. 800—Adu-Poku (B) 2:07.60. 200—Biggums (M) 22.20. 3,200—Haldey (B) 10:25.00. 1,600 relay—McKinley 3:30.00.

Boardman 84, McKinley 53
Shot put—Silvestri (B) 35-10 3/4. Discus—Silvestri (B) 107-1. High jump—Paige (M) 4-10. Long jump—Plourde (B) 14-7 3/4. Pole vault—Mauerman (B) 8-6. 3,200-meter relay—McKinley (Fisher, Weir, A. Green, D. Green) 10:59.20. 100 hurdles—Vlad (B) 16.40. 100—Dotson (M) 12.40. 800 relay—McKinley (Johnson, D. Green, Martin, Dotson) 1:46.90. 1,600—Heney (B) 5:50.20. 400 relay—McKinley (Johnson, Brunner, Martin, Dotson) 51.70. 400—D. Green (M) 1:02.30. 300 hurdles—Vlad (B) 50.40. 800—Moore (B) 2:35.90. 200—Dotson (M) 26.30. 3,200—Corso (B) 13:26.40. 1,600 relay—McKinley (Ramsey, Weir, A. Green, D. Green) 4:28.70.

McKinley 81, Jackson 56
Shot put—Newland (J) 42-1. Discus—Newland (J) 147-1. High jump—Bower (M) 5-8. Long jump—Foster (M) 18-8. Pole vault—Martello (J) 13-0. 3,200-meter relay—Jackson (Reed, Corbett, Johnson, Hendrix) 9:02.5. 110 hurdles—Beach (M) 14.7. 100—Richardson (M) 11.3. 800 relay—McKinley (Richardson, Edmondson, Thompson, Biggums) 1:33.2. 1,600—Seidell (J) 4:37.0. 400 relay—McKinley (Richardson, Montgomery, Thompson, Beach) 43.9. 400—Biggums (M) 50.7. 300 hurdles—Beach (M) 40.5. 800—Corbett (J) 2:08.2. 200—Biggums (M) 22.7. 3,200—Wind (J) 10:13.4. 1,600 relay—McKinley (Burrows, Rinehard, Beach, Biggums) 3.33.7.
Records—Jackson 3-4, 3-4; McKinley 4-3, 4-3.

Jackson 80, McKinley 57
Shot put—Haasz (J) 31-3. Discus—Carney (J) 89-9. High jump—Paige (M) 5-2. Long jump—Kenyon (J) 15-5. Pole vault—Carlson (J) 8-6. 3,200-meter relay—Jackson 10:13.4. 100 hurdles—Paige (M) 16.9. 100—Dotson (M) 12.8. 800 relay—McKinley 1:47.6. 1,600—Schuler (J) 5:43.9. 400 relay—McKinley 51.4. 400—Green (M) 59.9. 300 hurdles—Zito (J) 49.2. 800—Kinney (J) 2:25.4. 200—Green (M) 27.4. 3,200—Dillon (J) 12:27.5. 1,600 relay—McKinley 4:33.4.
Records—Jackson 5-2, 5-2; McKinley 0-7, 0-7.

--