CANTON McKINLEY BASKETBALL
ALL-OHIO BULLDOGS

as named by
The Associated Press (unless noted)
OHSBCA -denotes Ohio High School Basketball Coaches Association
and UPI - denotes United Press International
This list was made possible with the help of Charlie Bowersox and Michael T. George.
GoPups

 

Every year since 1973 the Associated Press (AP) has named a McKinley basketball girls or boys player the All-Ohio team.

 

     
 

GIRLS ALL-OHIO BULLDOGS

 

OHIO'S MS. BASKETBALL

2017

KIERSTAN BELL

Girls AP Ms. Basketball, Player of the Year

2012

AMERYST ALSTON

Girls AP Ms. Basketball, Player of the Year

2011

AMERYST ALSTON

Girls AP Ms. Basketball, Player of the Year

 

FIRST TEAM ALL-OHIO

2017

Kierstan Bell

Girls AP First Team All-Ohio

2016

Kierstan Bell

Girls AP First Team All-Ohio

2012

Ameryst Alston

Girls AP First Team All-Ohio

2011

Ameryst Alston

Girls AP First Team All-Ohio

2003

Treasure Humphries

Girls AP First Team All-Ohio

2002

Treasure Humphries

Girls AP First Team All-Ohio

1996

Amanda Hubbard

Girls AP First Team All-Ohio

1996

Gennifer Johnson

Girls AP First Team All-Ohio

 

SECOND TEAM ALL-OHIO

2002

Tyonna Vance

Girls AP Second Team All-Ohio

1987

Monica Lackey

Girls AP Second Team All-Ohio

1986

Treva Sweat

Girls AP Second Team All-Ohio

1980

Janet Frey

Girls AP Second Team All-Ohio

 

THIRD TEAM ALL-OHIO

2015

Tyler Newkirk

Girls AP Third Team All-Ohio

2013

Marquia Turner

Girls AP Third Team All-Ohio

2009

Ameryst Alston

Girls AP Third Team All-Ohio

2009

Ameryst Alston

Girls AP Third Team All-Ohio

2008

Porsche Poole

Girls AP Third Team All-Ohio

2001

Tyonna Vance

Girls AP Third Team All-Ohio

1989

Dionne King

Girls AP Third Team All-Ohio

1987

Julie Mikuta

Girls AP Third Team All-Ohio

 

SPECIAL MENTION

2014

Ty Newkirk

Girls AP Special Mention

2006

Porsche Poole

Girls AP Special Mention

1992

Laura Parker

Girls AP Special Mention

1984

Gennifer Johnson

Girls UPI Special Mention

 

HONORABLE MENTION

2014

Ronn'Yeil Hogan

Girls AP Honorable Mention

2011

LaNeisha Lennon

Girls AP Honorable Mention

2006

Bianca Hooten

Girls AP Honorable Mention

2001

Treasure Humphries

Girls AP Honorable Mention

2001

Amber Robinson

Girls AP Honorable Mention

1995

Amanda Hubbard

Girls AP Honorable Mention

1990

Stephanie Pipero

Girls AP Honorable Mention

1987

Monica Lackey

Girls AP Honorable Mention

1985

Treava Sweat

Girls AP Honorable Mention

1979

Janet Frey

Girls AP & UPI Honorable Mention

 

COACH OF THE YEAR

2011

Pamela Davis

AP Coach of the Year

1990

Sue Davis

AP Coach of the Year

1987

Sue Davis

AP Coach of the Year (OHSBCA)

 

ALL STATE TOURNAMENT TEAM

2011

Ameryst Alston

Girls All-State Tournament Team

1995

Amanda Hubbard

Girls All-State Tournament Team

1984

Gennifer Johnson

Girls All-State Tournament Team

 

NORTH-SOUTH ALL-STAR GAME

1997

Keisha Lewis

Girls Ohio North-South All-Star Participant

1988

Monica Lackey

Girls Ohio North-South All-Star Participant

1988

Sue Davis

Girls Ohio North-South All-Star Participant

 

BOYS ALL-OHIO BULLDOGS

 

OHIO'S MR. BASKETBALL

   

None to date

 

OHIO'S AP PLAYER OF THE YEAR

2006

Raymar Morgan

Player of the Year (OHSBCA Mr. Basketball)

1998

Keith McLeod

Player of the Year (OHSBCA Mr. Basketball)

1988

Bill Robinson

Player of the Year (OHSBCA Mr. Basketball)

1984

Gary Grant

AP & UPI Player of the Year

1975

Phil Hubbard

AP & UPI Player of the Year

1969

Nick Weatherspoon

AP Player of the Year

 

FIRST TEAM ALL-OHIO

2006

Raymar Morgan

Boys AP First Team All-Ohio

2000

Dwayne Broyles

Boys AP First Team All-Ohio

1998

Keith McLeod

Boys AP First Team All-Ohio

1992

Bryant Bowden

Boys AP First Team All-Ohio

1991

Eric Snow

Boys AP First Team All-Ohio

1990

Eric Snow

Boys AP First Team All-Ohio

1987

Terry Jackson

Boys AP First Team All-Ohio

1984

Gary Grant

Boys AP First Team All-Ohio

1981

Troy Taylor

Boys AP First Team All-Ohio

1979

David Greer

Boys AP First Team All-Ohio

1976

Elmer Jackson

Boys AP First Team All-Ohio

1975

Phil Hubbard

Boys AP First Team All-Ohio

1969

Nick Weatherspoon

Boys AP First Team All-Ohio

1966

Phil Jackson

Boys AP First Team All-Ohio

1958

Charlie Jones

Boys AP First Team All-Ohio

1956

Jim Matthews

Boys AP First Team All-Ohio

1951

Wendell Earley

Boys AP First Team All-Ohio

1947

Pete Spera

Boys AP First Team All-Ohio

1945

Jim Rawers

Boys AP First Team All-Ohio

1938

Bob Wolfe

Boys AP First Team All-Ohio

1937

Jim Snyder

Boys AP First Team All-Ohio

1936

Bill Ludwig

Boys AP First Team All-Ohio

1931

Don Black

Boys AP First Team All-Ohio

1930

Roy George

Boys AP First Team All-Ohio

1928

Tom Jurekovic

Boys AP First Team All-Ohio

1928

Clarence Beidler

Boys AP First Team All-Ohio

1920

Horace McBride

Boys AP First Team All-Ohio

 

SECOND TEAM ALL-OHIO

2017

Darryl Straughter

Boys AP Second Team All-Ohio

2012

Devaugntah Williams

Boys AP Second Team All-Ohio

2005

Raymar Morgan

Boys AP Second Team All-Ohio

2004

Stan Hall

Boys AP Second Team All-Ohio

2002

Adrian Hill

Boys AP Second Team All-Ohio

1996

Marcus Dave

Boys AP Second Team All-Ohio

1988

Bill Robinson

Boys AP Second Team All-Ohio

1982

Ron "Ronnie" Stokes

Boys AP Second Team All-Ohio

1974

Stan Hall

Boys AP Second Team All-Ohio

1950

Wendell Earley

Boys AP Second Team All-Ohio

1948

Charles "Buzzy" James

Boys AP Second Team All-Ohio

1946

Pete Spera

Boys AP Second Team All-Ohio

1943

Dale Haverstock

Boys AP Second Team All-Ohio

1941

Tom Carnes

Boys AP Second Team All-Ohio

1940

Jack Dugger

Boys AP Second Team All-Ohio

1938

Carl Fiore

Boys AP Second Team All-Ohio

1920

David Miller

Boys AP Second Team All-Ohio

 

THIRD TEAM ALL-OHIO

2016

LePear Toles

Boys AP Third Team All-Ohio

2009

Terrell Lipkins

Boys AP Third Team All-Ohio

2006

Marcus Parker

Boys AP Third Team All-Ohio

2005

Ricky Jackson

Boys AP Third Team All-Ohio

2003

John Popacostas

Boys AP Third Team All-Ohio

1997

Ariko Jackson

Boys AP Third Team All-Ohio

1993

Che Bryant

Boys AP Third Team All-Ohio

1987

Tim Jackson

Boys AP Third Team All-Ohio

1984

Anthony Robinson

Boys AP Third Team All-Ohio

1983

Gary Grant

Boys AP Third Team All-Ohio

1980

Troy Taylor

Boys AP Third Team All-Ohio

1971

Dave Turner

Boys AP Third Team All-Ohio

1964

Dwayne Lipkins

Boys AP Third Team All-Ohio

1954

Joe Bandy

Boys AP Third Team All-Ohio

 

SPECIAL MENTION

2010

Isiah Elliott

Boys AP Special Mention

2007

Marco Richardson

Boys AP Special Mention

2006

Ricky Jackson

Boys AP Special Mention

2000

Jamar Wesley

Boys AP Special Mention

1994

Mike McLeod

Boys AP Special Mention

 

HONORABLE MENTION

2014

Paul Ortiz

Boys AP Honorable Mention

2011

Da'Onta' Streeter

Boys AP Honorable Mention

2007

Leo Turpin

Boys AP Honorable Mention

2006

Todd Brown

Boys AP Honorable Mention

2005

Sean Weatherspoon

Boys AP Honorable Mention

2004

Raymar Morgan

Boys AP Honorable Mention

2004

Sean Weatherspoon

Boys AP Honorable Mention

2003

Stan Hall

Boys AP Honorable Mention

1999

Mike Betts

Boys AP Honorable Mention

1995

Marcus Dave

Boys AP Honorable Mention

1994

Che Bryant

Boys AP Honorable Mention

1991

Michael Hawkins

Boys AP Honorable Mention

1990

Jim Bradley

Boys AP Honorable Mention

1989

Eric Snow

Boys AP Honorable Mention

1988

Keith Perkins

Boys AP Honorable Mention

1986

Tim Jackson

Boys AP Honorable Mention

1985

Tim Jackson

Boys AP Honorable Mention

1983

Jim Johnson

Boys AP Honorable Mention

1981

Jeff Shelton

Boys AP Honorable Mention

1979

Mike Strode

Boys AP Honorable Mention

1978

David Greer

Boys AP Honorable Mention

1977

Art Timberlake

Boys AP Honorable Mention

1976

Leonard Washington

Boys AP Honorable Mention

1974

Frank Ridley

Boys AP Honorable Mention

1973

Stan Hall

Boys AP Honorable Mention

1970

Jeff Dickey

Boys AP Honorable Mention

1968

Nick Weatherspoon

Boys AP Honorable Mention

1966

Jim Bledsoe

Boys AP Honorable Mention

1966

Sam Lipkins

Boys AP Honorable Mention

1965

Phil Lee

Boys AP Honorable Mention

1964

Ray Flannigan

Boys AP Honorable Mention

1964

Arnie Fontes

Boys AP Honorable Mention

1964

Roy Jackson

Boys AP Honorable Mention

1963

Bill Morgan

Boys AP Honorable Mention

1959

Gene Mastin

Boys AP Honorable Mention

1956

Herman Jackson

Boys AP Honorable Mention

1956

Perry Thompson

Boys AP Honorable Mention

1956

Larkin Bryant

Boys AP Honorable Mention

1955

Ken Bandi

Boys AP Honorable Mention

1954

Herm Jackson

Boys AP Honorable Mention

1954

Dick Albert

Boys AP Honorable Mention

1950

Manuel Alverez

Boys AP Honorable Mention

1945

Steve Smargedes

Boys AP Honorable Mention

1945

Pete Spera

Boys AP Honorable Mention

1945

Cleo Inman

Boys AP Honorable Mention

1944

Hank Smith

Boys AP Honorable Mention

1940

Tom Carnes

Boys AP Honorable Mention

 

COACH OF THE YEAR

2006

Dave Hoover

Boys AP Coach of the Year

2005

Dave Hoover

Boys AP Coach of the Year

1997

Dave Hoover

Boys AP Coach of the Year

1992

Dave Cady

Boys AP Coach of the Year

1981

Ken Newlon

Boys AP Coach of the Year

1976

Don Everett

Boys AP Coach of the Year

1974

Bob Rupert

Boys AP Coach of the Year

 

OHIO HIGH SCHOOL BASKETBALL COACHES ASSOCIATION

HALL OF FAME MEMBERS

 

2002

Richard Armstrong

OHSBCA Hall of Fame Member

1988

Herman "Bup" Rearick

OHSBCA Hall of Fame Member

1987

Ken Newlon

OHSBCA Hall of Fame Member

 

ALL STATE TOURNAMENT TEAM

2006

Raymar Morgan

Boys All-State Tournament Team MVP

2006

Ricky Jackson

Boys All-State Tournament Team

2006

Marcus Parker

Boys All-State Tournament Team

2005

Raymar Morgan

Boys All-State Tournament Team MVP

2005

Todd Brown

Boys All-State Tournament Team

2004

Raymar Morgan

Boys All-State Tournament Team

1992

Che Bryant

Boys All-State Tournament Team

1990

Eric Snow

Boys All-State Tournament Team

1987

Terry Jackson

Boys All-State Tournament Team

1987

Tim Jackson

Boys All-State Tournament Team

1984

MVP Gary Grant

Boys All-State Tournament Team

1975

Phil Hubbard

Boys All-State Tournament Team

1975

Elmer Jackson

Boys All-State Tournament Team

1974

Frank Ridley

Boys All-State Tournament Team

1969

Nick Weatherspoon

Boys All-State Tournament Team

1964

Ray Flanigan

Boys All-State Tournament Team

1956

Herman Jackson

Boys All-State Tournament Team

1956

Perry Thompson

Boys All-State Tournament Team

1956

Larkin Bryant

Boys All-State Tournament Team

1954

Joe Bandy

Boys All-State Tournament Team

1951

Wendell Earley

Boys All-State Tournament Team

1951

Ralph Zupp

Boys All-State Tournament Team

1945

Pete Spera

Boys All-State Tournament Team

1945

Steve Samrgedes

Boys All-State Tournament Team

1943

Dale Haverstock

Boys All-State Tournament Team

1943

Ernie Parks

Boys All-State Tournament Team

1940

Jack Dugger

Boys All-State Tournament Team

1940

Tom Carnes

Boys All-State Tournament Team

1938

Ralph Fiore

Boys All-State Tournament Team

1937

Jim Snyder

Boys All-State Tournament Team

1936

Bill Ludwig

Boys All-State Tournament Team

1931

Don Black

Boys All-State Tournament Team

1930

Don Black

Boys All-State Tournament Team

1928

Tom Jurekovic

Boys All-State Tournament Team

1928

Clarence Beidler

Boys All-State Tournament Team

1924

Horace McBride

Boys All-State Tournament Team

 

Girls and Boys McKinley Basketball All-Ohio Players and Coaches (listed by year)

2017

KIERSTAN BELL

Girls AP Ms. Basketball, Player of the Year

2017

Kierstan Bell

Girls AP First Team All-Ohio

2017

Darryl Straughter

Boys AP Second Team All-Ohio

2016

Kierstan Bell

Girls AP First Team All-Ohio

2016

LePear Toles

Boys AP Third Team All-Ohio

2015

Tyler Newkirk

Girls AP Third Team All-Ohio

2014

Ty Newkirk

Girls AP Special Mention

2014

Ronn'Yeil Hogan

Girls AP Honorable Mention

2014

Paul Ortiz

Boys AP Honorable Mention

2013

Marquia Turner

Girls AP Third Team All-Ohio

2012

AMERYST ALSTON

Girls AP Ms. Basketball, Player of the Year

2012

Ameryst Alston

Girls AP First Team All-Ohio

2012

Devaugntah Williams

Boys AP Second Team All-Ohio

2011

AMERYST ALSTON

Girls AP Ms. Basketball, Player of the Year

2011

Ameryst Alston

Girls AP First Team All-Ohio

2011

LaNeisha Lennon

Girls AP Honorable Mention

2011

Pamela Davis

AP Coach of the Year

2011

Ameryst Alston

Girls All-State Tournament Team

2011

Da'Onta' Streeter

Boys AP Honorable Mention

2010

Isiah Elliott

Boys AP Special Mention

2009

Ameryst Alston

Girls AP Third Team All-Ohio

2009

Ameryst Alston

Girls AP Third Team All-Ohio

2009

Terrell Lipkins

Boys AP Third Team All-Ohio

2008

Porsche Poole

Girls AP Third Team All-Ohio

2007

Marco Richardson

Boys AP Special Mention

2007

Leo Turpin

Boys AP Honorable Mention

2006

Porsche Poole

Girls AP Special Mention

2006

Bianca Hooten

Girls AP Honorable Mention

2006

Raymar Morgan

Player of the Year (OHSBCA Mr. Basketball)

2006

Raymar Morgan

Boys AP First Team All-Ohio

2006

Marcus Parker

Boys AP Third Team All-Ohio

2006

Ricky Jackson

Boys AP Special Mention

2006

Todd Brown

Boys AP Honorable Mention

2006

Dave Hoover

Boys AP Coach of the Year

2006

Raymar Morgan

Boys All-State Tournament Team MVP

2006

Ricky Jackson

Boys All-State Tournament Team

2006

Marcus Parker

Boys All-State Tournament Team

2005

Raymar Morgan

Boys AP Second Team All-Ohio

2005

Ricky Jackson

Boys AP Third Team All-Ohio

2005

Sean Weatherspoon

Boys AP Honorable Mention

2005

Dave Hoover

Boys AP Coach of the Year

2005

Raymar Morgan

Boys All-State Tournament Team MVP

2005

Todd Brown

Boys All-State Tournament Team

2004

Stan Hall

Boys AP Second Team All-Ohio

2004

Raymar Morgan

Boys AP Honorable Mention

2004

Sean Weatherspoon

Boys AP Honorable Mention

2004

Raymar Morgan

Boys All-State Tournament Team

2003

Treasure Humphries

Girls AP First Team All-Ohio

2003

John Popacostas

Boys AP Third Team All-Ohio

2003

Stan Hall

Boys AP Honorable Mention

2002

Treasure Humphries

Girls AP First Team All-Ohio

2002

Tyonna Vance

Girls AP Second Team All-Ohio

2002

Adrian Hill

Boys AP Second Team All-Ohio

2002

Richard Armstrong

OHSBCA Hall of Fame Member

2001

Tyonna Vance

Girls AP Third Team All-Ohio

2001

Treasure Humphries

Girls AP Honorable Mention

2001

Amber Robinson

Girls AP Honorable Mention

2000

Dwayne Broyles

Boys AP First Team All-Ohio

2000

Jamar Wesley

Boys AP Special Mention

1999

Mike Betts

Boys AP Honorable Mention

1998

Keith McLeod

Player of the Year (OHSBCA Mr. Basketball)

1998

Keith McLeod

Boys AP First Team All-Ohio

1997

Keisha Lewis

Girls Ohio North-South All-Star Participant

1997

Ariko Jackson

Boys AP Third Team All-Ohio

1997

Dave Hoover

Boys AP Coach of the Year

1996

Amanda Hubbard

Girls AP First Team All-Ohio

1996

Gennifer Johnson

Girls AP First Team All-Ohio

1996

Marcus Dave

Boys AP Second Team All-Ohio

1995

Amanda Hubbard

Girls AP Honorable Mention

1995

Amanda Hubbard

Girls All-State Tournament Team

1995

Marcus Dave

Boys AP Honorable Mention

1994

Mike McLeod

Boys AP Special Mention

1994

Che Bryant

Boys AP Honorable Mention

1993

Che Bryant

Boys AP Third Team All-Ohio

1992

Laura Parker

Girls AP Special Mention

1992

Bryant Bowden

Boys AP First Team All-Ohio

1992

Dave Cady

Boys AP Coach of the Year

1992

Che Bryant

Boys All-State Tournament Team

1991

Eric Snow

Boys AP First Team All-Ohio

1991

Michael Hawkins

Boys AP Honorable Mention

1990

Stephanie Pipero

Girls AP Honorable Mention

1990

Sue Davis

AP Coach of the Year

1990

Eric Snow

Boys AP First Team All-Ohio

1990

Jim Bradley

Boys AP Honorable Mention

1990

Eric Snow

Boys All-State Tournament Team

1989

Dionne King

Girls AP Third Team All-Ohio

1989

Eric Snow

Boys AP Honorable Mention

1988

Monica Lackey

Girls Ohio North-South All-Star Participant

1988

Sue Davis

Girls Ohio North-South All-Star Participant

1988

Bill Robinson

Player of the Year (OHSBCA Mr. Basketball)

1988

Bill Robinson

Boys AP Second Team All-Ohio

1988

Keith Perkins

Boys AP Honorable Mention

1988

Herman "Bup" Rearick

OHSBCA Hall of Fame Member

1987

Monica Lackey

Girls AP Second Team All-Ohio

1987

Julie Mikuta

Girls AP Third Team All-Ohio

1987

Monica Lackey

Girls AP Honorable Mention

1987

Sue Davis

AP Coach of the Year (OHSBCA)

1987

Terry Jackson

Boys AP First Team All-Ohio

1987

Tim Jackson

Boys AP Third Team All-Ohio

1987

Ken Newlon

OHSBCA Hall of Fame Member

1987

Terry Jackson

Boys All-State Tournament Team

1987

Tim Jackson

Boys All-State Tournament Team

1986

Treva Sweat

Girls AP Second Team All-Ohio

1986

Tim Jackson

Boys AP Honorable Mention

1985

Treava Sweat

Girls AP Honorable Mention

1985

Tim Jackson

Boys AP Honorable Mention

1984

Gennifer Johnson

Girls UPI Special Mention

1984

Gennifer Johnson

Girls All-State Tournament Team

1984

Gary Grant

AP & UPI Player of the Year

1984

Gary Grant

Boys AP First Team All-Ohio

1984

Anthony Robinson

Boys AP Third Team All-Ohio

1984

MVP Gary Grant

Boys All-State Tournament Team

1983

Gary Grant

Boys AP Third Team All-Ohio

1983

Jim Johnson

Boys AP Honorable Mention

1982

Ron "Ronnie" Stokes

Boys AP Second Team All-Ohio

1981

Troy Taylor

Boys AP First Team All-Ohio

1981

Jeff Shelton

Boys AP Honorable Mention

1981

Ken Newlon

Boys AP Coach of the Year

1980

Janet Frey

Girls AP Second Team All-Ohio

1980

Troy Taylor

Boys AP Third Team All-Ohio

1979

Janet Frey

Girls AP & UPI Honorable Mention

1979

David Greer

Boys AP First Team All-Ohio

1979

Mike Strode

Boys AP Honorable Mention

1978

David Greer

Boys AP Honorable Mention

1977

Art Timberlake

Boys AP Honorable Mention

1976

Elmer Jackson

Boys AP First Team All-Ohio

1976

Leonard Washington

Boys AP Honorable Mention

1976

Don Everett

Boys AP Coach of the Year

1975

Phil Hubbard

AP & UPI Player of the Year

1975

Phil Hubbard

Boys AP First Team All-Ohio

1975

Phil Hubbard

Boys All-State Tournament Team

1975

Elmer Jackson

Boys All-State Tournament Team

1974

Stan Hall

Boys AP Second Team All-Ohio

1974

Frank Ridley

Boys AP Honorable Mention

1974

Bob Rupert

Boys AP Coach of the Year

1974

Frank Ridley

Boys All-State Tournament Team

1973

Stan Hall

Boys AP Honorable Mention

1971

Dave Turner

Boys AP Third Team All-Ohio

1970

Jeff Dickey

Boys AP Honorable Mention

1969

Nick Weatherspoon

AP Player of the Year

1969

Nick Weatherspoon

Boys AP First Team All-Ohio

1969

Nick Weatherspoon

Boys All-State Tournament Team

1968

Nick Weatherspoon

Boys AP Honorable Mention

1966

Phil Jackson

Boys AP First Team All-Ohio

1966

Jim Bledsoe

Boys AP Honorable Mention

1966

Sam Lipkins

Boys AP Honorable Mention

1965

Phil Lee

Boys AP Honorable Mention

1964

Dwayne Lipkins

Boys AP Third Team All-Ohio

1964

Ray Flannigan

Boys AP Honorable Mention

1964

Arnie Fontes

Boys AP Honorable Mention

1964

Roy Jackson

Boys AP Honorable Mention

1964

Ray Flanigan

Boys All-State Tournament Team

1963

Bill Morgan

Boys AP Honorable Mention

1959

Gene Mastin

Boys AP Honorable Mention

1958

Charlie Jones

Boys AP First Team All-Ohio

1956

Jim Matthews

Boys AP First Team All-Ohio

1956

Herman Jackson

Boys AP Honorable Mention

1956

Perry Thompson

Boys AP Honorable Mention

1956

Larkin Bryant

Boys AP Honorable Mention

1956

Herman Jackson

Boys All-State Tournament Team

1956

Perry Thompson

Boys All-State Tournament Team

1956

Larkin Bryant

Boys All-State Tournament Team

1955

Ken Bandi

Boys AP Honorable Mention

1954

Joe Bandy

Boys AP Third Team All-Ohio

1954

Herm Jackson

Boys AP Honorable Mention

1954

Dick Albert

Boys AP Honorable Mention

1954

Joe Bandy

Boys All-State Tournament Team

1951

Wendell Earley

Boys AP First Team All-Ohio

1951

Wendell Earley

Boys All-State Tournament Team

1951

Ralph Zupp

Boys All-State Tournament Team

1950

Wendell Earley

Boys AP Second Team All-Ohio

1950

Manuel Alverez

Boys AP Honorable Mention

1948

Charles "Buzzy" James

Boys AP Second Team All-Ohio

1947

Pete Spera

Boys AP First Team All-Ohio

1946

Pete Spera

Boys AP Second Team All-Ohio

1945

Jim Rawers

Boys AP First Team All-Ohio

1945

Steve Smargedes

Boys AP Honorable Mention

1945

Pete Spera

Boys AP Honorable Mention

1945

Cleo Inman

Boys AP Honorable Mention

1945

Pete Spera

Boys All-State Tournament Team

1945

Steve Samrgedes

Boys All-State Tournament Team

1944

Hank Smith

Boys AP Honorable Mention

1943

Dale Haverstock

Boys AP Second Team All-Ohio

1943

Dale Haverstock

Boys All-State Tournament Team

1943

Ernie Parks

Boys All-State Tournament Team

1941

Tom Carnes

Boys AP Second Team All-Ohio

1940

Jack Dugger

Boys AP Second Team All-Ohio

1940

Tom Carnes

Boys AP Honorable Mention

1940

Jack Dugger

Boys All-State Tournament Team

1940

Tom Carnes

Boys All-State Tournament Team

1938

Bob Wolfe

Boys AP First Team All-Ohio

1938

Carl Fiore

Boys AP Second Team All-Ohio

1938

Ralph Fiore

Boys All-State Tournament Team

1937

Jim Snyder

Boys AP First Team All-Ohio

1937

Jim Snyder

Boys All-State Tournament Team

1936

Bill Ludwig

Boys AP First Team All-Ohio

1936

Bill Ludwig

Boys All-State Tournament Team

1931

Don Black

Boys AP First Team All-Ohio

1931

Don Black

Boys All-State Tournament Team

1930

Roy George

Boys AP First Team All-Ohio

1930

Don Black

Boys All-State Tournament Team

1928

Tom Jurekovic

Boys AP First Team All-Ohio

1928

Clarence Beidler

Boys AP First Team All-Ohio

1928

Tom Jurekovic

Boys All-State Tournament Team

1928

Clarence Beidler

Boys All-State Tournament Team

1924

Horace McBride

Boys All-State Tournament Team

1920

Horace McBride

Boys AP First Team All-Ohio

1920

David Miller

Boys AP Second Team All-Ohio