jtf
 
THE COMPLETE STARK COUNTY FOOTBALL HISTORY IN THE OHSAA PLAYOFFS
(Since 1972)
Malvern is not a Stark County school but is included in the content of this information.
1972, Three classes, one region qualifier 
Class AAA
MASSILLON (10-1) lost to Cincinnati Princeton 17-14 in state semifinals.
Class AA
LAKE (8-3) lost to Akron St. Vincent-St. Mary 42-6 in state semifinals (Note: Lake played instead of real region champion Hannibal River because of OHSAA computer error).

1973
No schools qualified

1974
Class AA
ST. THOMAS AQUINAS (9-1-2) defeated Cincinnati Mariemont 19-7 in state semifinals; lost to Norwalk 27-17 in state championship game.

1975
No schools qualified

1976
No schools qualified

1977
Class AAA
McKINLEY (10-2) defeated Cleveland St. Joseph 13-6 in state semifinals; lost to Cincinnati Moeller 14-2 in the state championship at The Akron Rubber Bowl.
Class AA
CENTRAL CATHOLIC (8-2-1) lost to Cincinnati Wyoming 17-0 in state semifinals.

1978
No schools qualified

1979
Class AAA
MASSILLON (10-1) lost to Parma Padua 12-0 in state semifinals.

1980, Five divisions, two region qualifiers 
Division I
MASSILLON (10-1-2) defeated McKinley 14-6 in region championship at Fawcett Stadium; defeated Willoughby South 21-6 in state semifinals at Akron Rubber Bowl; lost to Cincinnati Archbishop Moeller 30-7 in the state championship at Nippert Stadium, Cincinnati.
McKINLEY (9-2) lost to Massillon 14-6 in region championship at Fawcett stadium.

1981
Division I
McKINLEY (13-0) defeated Parma Normandy 31-6 in region championship game at Fawcett Stadium; defeated Cleveland St. Joseph 24-0 in state semifinals at Akron Rubber Bowl; defeated Cincinnati Archbishop Moeller 13-0 in the state championship at Akron Rubber Bowl.

1982
Division I
MASSILLON (12-1) defeated Sandusky 29-7 in region championship game; defeated Berea 31-0 in state semifinals at Akron Rubber Bowl; lost to Cincinnati Archbishop Moeller 35-14 in the state championship at Ohio Stadium, Columbus.

1983
Division I
ALLIANCE (10-1) lost to Akron Garfield 28-12 in region championship game.
Division IV
ST. THOMAS AQUINAS (6-5) lost to Orrville 15-8 in region championship game.

1984
Division I
HOOVER (11-2) defeated Lorain Admiral King 40-6 in region championship game; defeated Mayfield 30-0 in state semifinals; lost to Toledo St. Francis DeSales 17-14 in the state championship.
Division IV
ST. THOMAS AQUINAS (12-0-1) defeated Belpre 40-24 in the region finals; defeated Mogadore 41-0 in state semifinals; defeated Columbus Hartley 23-0 in the state championship.

1985, Five divisions, four region qualifiers
Division I
McKINLEY (12-2) defeated GlenOak (9-2) 14-7 in region semifinals at Fawcett Stadium; defeated Walsh 21-0 in region championship; defeated Cleveland St. Joseph 28-7 in state semifinals at Akron Rubber Bowl; lost to Cincinnati Archbishop Moeller 35-11 in state championship game at Ohio Stadium.
GLENOAK (9-2) lost to McKinley 14-7 in region semifinals at Fawcett stadium.
Division II
CENTRAL CATHOLIC (9-3) defeated Columbus Whitehall-Yearling 20-9 in the region semifinals; lost to Steubenville 26-19 in the region championship.
Division IV
ST. THOMAS AQUINAS (13-1) defeated Lorain Clearview 21-0 in the region semifinals; defeated Sullivan Black River 18-0 in the region championship; defeated Waynedale 35-0 in the state semifinals; lost to Cincinnati Academy of Physical Education (CAPE) 27-0 in the state championship.

1986
Division I
McKINLEY (10-2) defeated Groveport Madison 22-15 in the region semifinals at Fawcett Stadium; lost to Austintown Fitch 28-24 in region championship game at Akron Rubber Bowl.
Division II
HOOVER (11-2) defeated West Branch 34-11 in the region semifinals; defeated Youngstown South 24-0 in the region championship; lost to Willoughby South 27-24 in overtime in state semifinals.
Division IV
ST. THOMAS AQUINAS (6-5) lost to Windham 16-14 in the region semifinals.

1987
Division I
HOOVER (7-4) lost to Brunswick 21-17 in the region semifinals.
Division II
MINERVA (10-1) lost to Chardon 20-14 in overtime in region semifinals.
CANTON SOUTH (8-3) lost to Akron Buchtel 27-0 in region semifinals.

1988
Division II
LAKE (11-1) defeated Columbus Beechcroft 14-13 in region semifinals; lost to Steubenville 17-14 in region chanpionship.
HOOVER (8-3) lost to Steubenville 17-14 in region semifinals.
Division IV
CENTRAL CATHOLIC (12-2) defeated St. Thomas Aquinas 18-0 in region semifinals; defeated Warren JFK 6-0 in region championship; defeated Loudonville 46-0 in state semifinals; defeated Versailles 21-6 in the state championship.
ST. THOMAS AQUINAS (7-4) lost to Central Catholic 18-0 in region semifinals.

1989
Division I
MASSILLON (10-2) defeated Walsh Jesuit 42-24 in region semifinals; defeated Akron Garfield 43-7 in region finals; lost to Cleveland St. Ignatius 42-21 in state semifinal at Akron Rubber Bowl.
Division II
MINERVA (10-1) lost to Steubenville 35-17 in the region semifinals.
HOOVER (10-2) defeated Columbus Franklin Heights 36-8 in region semifinals; lost to Steubenville 31-30 in overtime in the region championship.
Division IV
EAST CANTON (9-2) lost to Fredericktown 28-0 in the region semifinals.

1990
Division I
MASSILLON defeated Jackson 21-15 in region semifinals at Fawcett Stadium; lost to Sandusky 27-7 in region championship.
JACKSON (9-2) lost to Massillon 21-15 in region semifinals at Fawcett Stadium.
Division II
LAKE (9-3) defeated West Branch 10-7 in region semifinals; lost to Steubenville Big Red 10-7.

1991
Division I
MASSILLON (10-3) defeated Akron Ellet 28-6 in region semifinals; defeated Toledo St. John’s 42-21 in region finals; lost to Cleveland St. Ignatius 14-13 in state semifinals at Akron Rubber Bowl.
Division II
LAKE (13-1) defeated Louisville 13-0 in region semifinals; defeated Columbus Beechcroft 25-11 in region final; defeated Steubenville 18-7 in state semifinals; lost to Fostoria 21-6 in the state championship at Massillon.
LOUISVILLE (9-2) lost to Lake 13-0 in region semifinals.
Division III
MINERVA (9-2) lost to Girard 29-24 in region semifinals.
Division V
MALVERN (10-1) lost to Newark Catholic 22-6 in region semifinals.

1992
Division I
PERRY (10-1) lost to Austintown Fitch 27-6 in region semifinals.
Division II
LOUISVILLE (12-1) def. Richfield Revere 28-14 in region semifinals; defeated Youngstown Chaney 34-6 in region finals; lost to Fostoria 48-7 in state semifinals.

1993
Division I
MASSILLON (10-2) defeated Mansfield 46-6 in region semifinals; lost to Walsh Jesuit 30-20 in region championship.
McKINLEY (8-3) lost to Walsh Jesuit 19-0 in region semifinals at Massillon.
Division II
LAKE (11-3) defeated Louisville 48-33 in region semifinals; defeated Bellvue 21-0 in region championship; defeated Chardon 29-7 in state semifinals; lost to St. Mary’s Memorial 21-0 in state championship at Massillon.
LOUISVILLE (10-1) lost to Lake 48-33 in region semifinals.

1994, Six divisions, four region qualifiers
Division I
McKINLEY (10-3) defeated Toledo St. John’s Jesuit in region semifinals 17-14 in Mansfield; defeated Massillon 27-20 in region championship in front of 34,208 at the Rubber Bowl; lost to Cleveland St. Ignatius 41-19 in state semifinals at the Rubber Bowl.
MASSILLON (10-2) defeated Fremont Ross 35-28 in region semifinals; lost to McKinley 27-20 in region championship at the Rubber Bowl.
Division II
LAKE (8-3) lost to Rayland Buckeye Local 25-7 in region semifinals.
Division III
CENTRAL CATHOLIC (7-4) lost to Clyde 28-12 in region semifinals.

1995
Division I
McKINLEY (8-3) lost to Boardman 28-0 in region semifinals at the Rubber Bowl.
Division II
HOOVER (7-4) lost to Walsh Jesuit 20-14 in region semifinals.
Division III
MARLINGTON (9-2) lost to Lakeview 29-14 in region semifinals.

1996
Division I
McKINLEY (11-2) defeated Grove City 21-14 in region semifinals in Mansfield; defeated Brunswick 36-15 in region championship in the Rubber Bowl; lost to Cleveland St. Ignatius 31-24 in state semifinals at the Rubber Bowl.
MASSILLON (9-2) lost to Brunswick 7-6 in region semifinals at the Rubber Bowl.
Division II
ALLIANCE (8-3) lost to Akron Buchtel 28-20 in region semifinals.
LAKE (8-3) lost to Akron Springfield 28-7 in region semifinals.

1997
Division I
McKINLEY (14-0) defeated Hoover 40-8 in region semifinals; defeated Toledo St. Francis DeSales 25-22 in region championship at KSU; defeated Cleveland St. Ignatius 20-19 in state semi-final in Akron; defeated Cincinnati Moeller 31-16, at Massillon in the state championship.
HOOVER (9-2) lost to McKinley 40-8 in region semifinals.
Division II
LAKE (11-3) defeated Akron Springfield 12-3 in region semifinals; defeated Akron Buchtel 11-6 in region championship; defeated Columbus Watterson 14-3 in state semifinal; lost to Defiance 36-10 in state championship at Massillon.
MINERVA (10-1) lost to Youngstown Chaney 25-10 in region semifinals.
Division IV
CANTRAL CATHOLIC (7-5) defeated Wickliff 21-6 in region semifinals; lost to Manchester 18-0 in region championship.

1998
Division I
McKINLEY (12-1) defeated Jackson 17-13 in region semifinals; defeated Marion Harding 14-7 in region championship; defeated Cleveland St. Ignatius 31-24 in state semi-final; defeated Cincinnati St. Xavier 33-10, at Massillon in the state championship.
HOOVER (9-2) lost to Marion Harding 34-33 in region semifinals.
JACKSON (8-3) lost to McKinley 17-13 in region semifinals.
Division II
LAKE (9-2) lost to East Liverpool 28-14 in region semifinals.
DOVER (9-2) lost to Chardon 20-14 in region semifinals.
Division V
TUSLAW (9-2) lost to Mineral Ridge 14-0 in region semifinals.

1999, Six divisions, eight region qualifiers
Division I
PERRY (9-4) defeated Massillon 23-6 in region quarterfinal at Massillon; defeated McKinley 7-0 in region semifinal at the Rubber Bowl; lost to Pickerington 16-14 in the region championship at Massillon.
McKINLEY (8-4) defeated Hoover 7-6 in region quarterfinal at Hoover; lost to Perry 7-0 in region semifinal at the Rubber Bowl.
MASSILLON (10-1) lost at home to Perry 23-6 in region quarterfinal.
HOOVER (9-2) lost at home to McKinley in region quaterfinal.
Division II
LAKE (10-4) defeated Columbus Brookhaven 35-0 in region quarterfinal; defeated Dover 20-7 in region semifinal; defeated Lewis Center Olentangy 42-14 in the region championship; lost to Walsh Jesuit in the state semifinal 14-10.
Division III
LOUISVILLE (7-4) lost to Thornville Sheridan 14-7 in region quarterfinal.
Division IV
FAIRLESS (7-4) lost to Coshocton 47-18 in region quaterfinal.
Division V
TUSLAW (9-2) lost to Sullivan Black River 42-13 in region quarterfinal.
MALVERN (9-2) lost to Amanda Clearcreek 22-7 in region quarterfinal.

2000
Division I
PERRY (12-2) beat Toledo Whitmer 25-12 in region quarterfinal at Perry; beat Hoover 28-27 in overtime at Fawcett Stadium in region semifinal; beat Marion Harding 38-21, in region championship at Mansfield; lost to Solon, 28-7 in state semifinals at Kent State University.
JACKSON (8-3) lost to Hoover 14-7 in region quarterfinal at Jackson.
MASSILLON (8-3) lost to Marion Harding 17-13 in region quarterfinal at Massillon.
HOOVER (9-3) beat Jackson 14-7 in region quarterfinal at Jackson; lost to Perry 28-27 in overtime at Fawcett Stadium in region semifinal.
GLENOAK (8-3) lost at Mansfield 21-13 in region quarterfinal.
Division III
CENTRAL CATHOLIC (14-1) beat West Branch 21-7 in region quarterfinal at Central; beat Carrollton 7-6 in region semifinal at Dover; beat Millerburg West Holmes 41-34, in region championship at Dover; beat Copley 19-7, in state semifinal at Massillon; beat Van Wert for the state championship at Fawcett Stadium in double overtime, 27-26.
LOUISVILLE (8-3) lost to Canfield 21-7 in region quarterfinal at Louisville.
Division V
TUSLAW (10-2) beat North Lima South Range 37-28, in region quarterfinal; lost to New Middletown Springfield 28-21, at Salem in region semifinal.

2001
Division I
MASSILLON (12-2) beat Marion Harding 31-0 in region quarterfinal at Massillon; beat McKinley 35-19 at the Rubber Bowl in region semifinal; beat Hoover 27-7 in region championship at Fawcett Stadium; lost to Cleveland St. Ignatius 49-20 in state semifinal at Rubber Bowl.
HOOVER (11-2) beat Mansfield 38-7 in region quarterfinal at N. Canton; beat Jackson 10-9 at Fawcett in region semifinal; lost to Massillon 27-7 in region championship at Fawcett Stadium.
McKINLEY (8-3) beat Brunswick 14-7 in region quarterfinal at Fawcett; lost to Massillon 35-19 at Rubber Bowl in region semifinal.
JACKSON (9-3) beat Cuyahoga Falls 17-14 in region quarterfinal at Jackson; lost to Hoover at Fawcett in region semifinal.
Division II
LOUISVILLE (8-3) lost to Chardon 21-6 in region quarterfinal at Louisville.
Division III
NORTHWEST (9-3) beat Thornville Sheridan 22-21 in overtime in region quarterfinal at Northwest; lost to Columbus DeSales 28-14 at Mansfield Arlin Field.
MARLINGTON (7-4) lost at Gallipolis Gallia 19-7 in region quarterfinal.
Division IV
CENTRAL CATHOLIC (10-3) beat Girard 38-20 in region quarterfinal at Central; beat Chagrin Falls 27-26 at Berea in region semifinal; lost to Akron St. Vincent-St. Mary 38-31 in overtime, in region championship at Beloit West Branch.
Division V
TUSLAW (7-4) lost at Warren JFK 43-6 in region quarterfinal at Warren.

2002
Division I
MASSILLON (11-3) won at Hoover 31-0 in region quarterfinal; beat Perry 23-21 in region semifinal at Fawcett Stadium; beat Pickerington 14-0 in region championship at Mansfield; lost to Warren Harding 21-20 in overtime at Akron Rubber Bowl.
PERRY (10-2) won at Dublin Scioto 7-3 in region quarterfinal; lost to Massillon 23-21 in region semifinal at Fawcett Stadium. 
HOOVER (8-3) lost at home to Massillon 31-0 in region quarterfinal.
Division II
LOUISVILLE (11-1) beat Youngstown Chaney at home 17-7 in region quarterfinal; lost to Olmsted Falls 21-20 in region semifinal at Fawcett Stadium.
LAKE (7-4) lost at home to Olmsted Falls 29-14 in region quarterfinal.
Division III
NORTHWEST (9-2) lost at Oak Harbor 27-20 in region quarterfinal.
Division VI
EAST CANTON (7-4) lost at Monroeville 26 -0 in region quarterfinal.

2003
Division I
HOOVER (11-1) beat Hudson 49-0 at home in region quarterfinal; lost to Wadsworth 45-33 at Massillon in region semifinal.
Division II
LOUISVILLE (7-5) won at Pickerington Central 35-34 in region quarterfinal; lost to Columbus Independence 49-26 at Coshocton in region semifinal.
LAKE (4-7) lost at Columbus Brookhaven 21-14 in region quarterfinal.
Division III
NORTHWEST (12-1) beat Rayland Buckeye Local at home 53-0 in region quarterfinal; beat Thornville Sheridan 28-26 at Newcomerstown in region semifinal; lost to Steubenville 28-0 in region championship at Massillon.
Division VI
EAST CANTON (6-5) lost at Mogadore 40-33 in region quarterfinal.

2004
Division I
McKINLEY (11-4) won at Green 34-7 in region quarterfinal; beat GlenOak 17-7 in region semi-final at Fawcett Stadium; beat Brunswick (9-4) 35-14 at Massillon in the region championship; beat Cleveland Glenville (12-2) in state semifinal 20-17 at Massillon; lost to #1 Cincinnati Colerain (15-0) in the state championship at Fawcett Stadium 50-10.
GLENOAK (8-4) won at Toledo St. Francis deSales 25-7 in region quarterfinal; lost to McKinley 17-7 in region semi-final at Fawcett Stadium.
JACKSON (7-4) lost at home 28-24 to Toledo Whitmer in region quarterfinal.
Division II
LAKE (10-3) won at Carrollton 27-14 in region quarterfinal; beat Louisville 24-0 in region semi-final at Fawcett Stadium; lost to Columbus Brookhaven (13-0) in region championship 35-14.
LOUISVILLE (9-3) won at New Philadelphia 18-7 in region quarterfinal; lost to Lake 24-0 in region semi-final at Fawcett Stadium.
Division III
NORTHWEST (12-2) beat MacArthur Vinton County 45-0 at home in region quarterfinal; beat Alliance 31-14 in region semi-final at Barberton; beat Thornville Sheridan (11-2) 14-0 in the region championship at Mansfield; lost to Cleveland Benedictine (11-3) in the state semifinal 38-20 at Canton Central Catholic Stadium.
ALLIANCE (9-3) won at Lisbon Beaver 19-16 in region quarterfinal; lost to NORTHWEST 31-14 in region semi-final at Barberton.
Division IV
TUSLAW (8-3) lost at Chagrin Falls 26-8 in region quarterfinal.
Division VI
MALVERN (7-4) lost at home to Leetonia 26-12 in region quarterfinal.

2005
Division I
MASSILLON (13-2) beat Hoover (7-4) 45-14 in region quarterfinal at home; beat Findlay (10-2) 27-20 at Mansfield in region semifinal; beat McKinley (12-1) at Akron Rubber Bowl 21-3 in the region championship; beat Lakewood St. Edward (12-1) at the Akron Rubber Bowl 21-17 in the state semifinal; lost to #1 Cincinnati St. Xavier (15-0) in the state championship at Fawcett Stadium 24-17.
McKINLEY (12-1) beat Brunswick (9-2) 35-17 in region quarterfinal at home; beat Elyria (9-3) 35-9 at Parma Byers Field in region semifinals, lost to Massillon (12-1) at Akron Rubber Bowl 21-3 in the region championship.
HOOVER (7-4) lost at Massillon (10-1) 45-14 in region quarterfinal. 
Division II
LOUISVILLE (12-1) beat Dublin Jerome (6-5) 48-13 in region quarterfinal at home; beat Dublin Scioto (8-4) 28-23 at Lexington in region semifinals; lost to Canfield (13-0) at Warren 7-0 in region championship.
Division III
NORTHWEST (9-3) beat Cambridge (9-2) in region quarterfinal at home 58-14; lost to Steubenville (12-0) at Austintown Fitch 20-6 in region semifinals.
Division IV
CENTRAL CATHOLIC (9-4) won at Tusky Valley (9-2) 28-14 in region quarterfinal; beat Akron St. Vincent-St. Mary (7-5) 21-0 at Green in region semifinal; lost to Youngstown Cardinal Mooney (11-2) at Twinsburg 30-12 in region championship on Saturday.

2006
Division I
McKINLEY (12-2) beat Toledo St. John’s Jesuit (8-3) in region quarterfinal 28-21 at home; beat Brunswick (11-0) in region semifinal at Dix Stadium in Kent 45-27; beat Toledo Whitmer (9-4) in region championship at Parma Byers Field 49-7; lost to Mentor (13-1) 18-13 in state semifinal at Paul Brown Tiger Stadium, Massillon.
MASSILLON (7-5) won at Perry (9-2) in region quarterfinal 41-20; lost to Toledo Whitmer (9-3) in region semifinal at Parma Byers Field 14-10.
PERRY (9-2) lost at home to Massillon (7-4) in region quarterfinal 41-20.
Division II
LAKE (7-4) won at Columbus Marion-Franklin (9-2) in region quarterfinal 16-13; lost to Columbus Bishop Watterson (9-3) in region semifinal at Mansfield Arlin Stadium 17-7.
ALLIANCE (8-3) lost at Pataskala Watkins Memorial (10-1) in region quarterfinal 30-14.
Division III
CANTON SOUTH (8-4) won at Newark Licking Valley (9-2) in region quarterfinal 27-17; lost to Steubenville (12-0) in region semifinal at Mount Union College Stadium 28-6.
NORTHWEST (6-5) lost at Cambridge (11-0) in region quarterfinal 27-14.
Division IV
CENTRAL CATHOLIC (5-6) lost at Orrville (9-2) in region quarterfinal 48-27.
TUSLAW (9-2) lost at Lake County Perry (9-2) in region quarterfinal 24-6.

2007
Division I
HOOVER (10-3; #2 region 2) beat Toledo St. John’s Jesuit (6-5; #7) in region quarterfinal 40-33 at home in five overtimes; beat Macedonia Nordonia (10-2; #3) 21-14 in overtime at Massillon in region semifinal; lost to Brunswick (13-0; #1) 24-17 at Parma Byers Field in region championship.
GLENOAK (6-5; #8 region 2) lost at Brunswick (11-0; #1) in region quarterfinal 49-25.
Division II
LOUISVILLE (12-3; #2 region 7) beat Lake (7-4; #7) in region quarterfinal 34-24 at home; beat Dresden Tri-Valley (10-2; #6) 22-13 in region semifinal at New Philadelphia, beat Columbus St. Francis deSales (12-0; #1) 25-20 in region shampionship at Lexington; beat Mayfield (10-4; #5) 41-13 in state semifinal at Beford; lost to Cininnati Anderson (13-2; #2) 31-25 in state championship game in Massillon.
LAKE (7-4; #7 region 7) lost at Louisville (9-2; #2) in region quarterfinal 34-21.
Division III
NORTHWEST (12-1; #1 region 11) beat Poland Seminary (7-4; #8) in region quarterfinal 32-8 at home; beat Dover (8-4; #4) 42-13 in region semifinal at Massillon; lost to Newark Licking Valley (12-1; #2) 21-17 in region championship at New Philadephia.
CANTON SOUTH (6-5; #5 region 11) lost at Dover (7-4; #4) in region quarterfinal 11-8.
Division IV
CENTRAL CATHOLIC (10-2; #3 region 13) at beat Tusky Valley (8-3; #6) in region quarterfinal 48-6 at home; lost to Steubenville (12-0; #2) 44-29 in regional semifinal at Austintown Fitch.
Division VI
MALVERN (8-32; #5 region 23) lost at Danville (8-3; #4) in region quarterfinal 30-25.

2008
Division I
HOOVER (12-2; #1 region 2) beat Massillon (6-5; #8) 14-7 in region quarterfinal at home; beat Twinsburg (9-3; #4) 13-10 in region semifinal at Fawcett Stadium; beat GlenOak (10-3; #2) 14-0 in region championship at Massillon; lost to Cleveland St. Ignatius (13-1; #1 region 1) 34-7 in state semifinal at Massillon.
GLENOAK (10-3; #2 region 2) beat McKinley (6-5; #7) 14-7 in region quarterfinal at home; beat Brunswick (10-2; #3) 28-3 in region semifinal at Massillon; lost to Hoover (12-1; #1) 14-0 in region championship at Massillon.
McKINLEY (6-5; #7 region 2) lost at GlenOak (9-2; #2) 14-7 in region quarterfinal.
MASSILLON (6-5; #8 region 2) lost at Hoover (10-1; #1) 14-7 in region quarterfinal.
Division II
LOUISVILLE (12-1; #2 region 7) beat Columbus Independence (7-4; #7) 60-24 in region quarterfinal at home; beat Logan (11-1; #3) 7-0 in region semifinals at Zanesville; lost to Columbus St. Francis DeSales (13-0; #1) 38-21 in region championship at Zanesville.
Division III
CANTON SOUTH (8-4; #4 region 11) beat Northwest (8-3; #5) 20-7 in region quarterfinal at home; lost to Dover 35-14 (11-1; #1) in region semifinal at Canton Central.
NORTHWEST (8-3; #5 region 11) lost at Canton South (8-3; #4) 20-7 in region quarterfinal.
Division IV
TUSLAW (10-2; #2 region 13) beat Leavittsburg LaBrae (9-2; #7) 28-0 in region quarterfinal at home; lost to Lake County Perry (11-1; #3) 47-0 in region semifinal at Twinsburg.
Division VI
MALVERN (13-1; #1 region 23) beat Bridgeport (6-5; #8) 49-14 in region quarterfinal at home; beat Shadyside (9-2; #3) 53-24 in region semifinals at East Liverpool; beat Hannibal River (12-1; #1) 38-14 in region championship at Steubenville; lost to Bascom Hopewell-Loudon (14-0; #1 region 21) 55-20 in state semifinal at Ashland.
EAST CANTON (7-4; #7 region 21) lost at Norwalk St. Paul (11-0; #2) 56-7 in region quarterfinal.

2009
Division I
MASSILLON (10-4; #3 region 2) beat Hoover 17-10 in region quarterfinal at home; beat Twinsburg (10-2, #2) at Fawcett Stadium 10-7 in region semifinal; beat McKinley at Akron InfoCision Stadium 10-7 for region championship; lost to Cleveland Glenville (13-1, #5 region 1) at Akron InfoCision Stadium 31-17 in state semifinal.
GLENOAK (9-3; #4 region 2) beat Wadsworth (9-2; #5) 40-21 in region quarterfinal at home; lost to McKinley at Massillon 48-7 in region semifinal.
HOOVER (7-4; #6 region 2) lost 17-10 at Massillon in region quarterfinal.
McKINLEY (8-5; #8 region 2) won 34-13 at Toledo Whitmer (9-2; #1) in region quarterfinal; beat GlenOakat Massillon 48-7 in region semifinal; lost to Massillon at Akron InfoCision Stadium 10-7 in region championship.
Division II
LOUISVILLE (10-1; #1 region 7) lost at home 14-7 to Columbus Marion Franklin (9-2; #8) in region quarterfinal.
Division III
NORTHWEST (8-4; #6 region 11) won 28-20 at Rayland Buckeye Local (8-3; #3) in region quarterfinal; lost to Dover at Fawcett Stadium 28-21 (OT) in region semifinal.
MARLINGTON (8-3; #8 region 11) lost 34-26 at Steubenville (10-1; #1) in region quarterfinal.
Division VI
MALVERN (11-2; #1 region 23) beat Willow Wood Symmes Valley (5-6; #8) 43-0 in region quarterfinal at home, beat Brigdeport (10-2, #4) at Steubenville 31-9 in region semifinal; lost to Grove City Christian (12-1; #6) at Zanesville 20-8 in region championship.


2010
Division I
McKINLEY (8-4; #1 region 2) lost 31-28 at home to Medina (9-2, #8) in region quarterfinal.
MASSILLON (7-4; #6 region 2) lost 28-24 at Toledo Whitmer (10-1, #3) in region quarterfinal.
Division II
LAKE (10-4; #3 region 7) beat Columbus St. Charles (#6, 5-5) at home 41-14 in region quarterfinal; beat Dresden Tri-Valley (9-3, #7) at New Philadelphia 42-28 in region semifinal; beat Sunbury Big Walnut (10-3, #5) at Ashland 42-14 in region championship; lost to Trotwood Madison (12-2, #4) at Gahanna Lincoln 34-27 in state semifinal.
Division III
MARLINGTON (13-1; #1 region 11) beat Minerva (#8, 8-3) 21-7 at home in region quarterfinal; beat Newark Licking Valley (9-3, #5) at New Philadelphia 48-21 in region semifinal; beat Dover (10-3, #7) at Fawcett Stadium 35-23 in region championship; lost to Akron Buchtel (11-3, #4) at Fawcett Stadium 52-8 in state semifinal.
MINERVA (8-3; #8 region 11) lost 21-7 at Marlington (#1, 11-0) in region quarterfinal.
Division VI
MALVERN (8-4; #5 region 23) won 48-28 at Willow Wood Symmes Valley (#4, 9-2) in region quarterfinal; lost to Shadyside (11-1, #1) at Steubenville 41-20 in region semifinal.

2011
Division I
GLENOAK (9-2; #2 region 2) lost to Wadsworth (10-1, #7) in region quarterfinal 35-28 at home.
McKINLEY (10-2; #5 region 2) won at Sylvania Southview (9-2, #4) in region quarterfinal 49-21; lost to Toledo Whitmer * (12-0, #1) in region semifinal 37-6 at Arlin Field in Mansfield - * Toledo Whitmer had to forfeit the 37-6 win over McKinley for using an ineligible player in 2011. The ruling came after the 2012 football season by the OHSAA and that Whitmer had to forfeit all football and basketball games during the 2011-12 school year.
Division III
MINERVA (11-1; #3 region 11) beat Poland Seminary (7-4, #6) in region quarterfinal 29-28 at home; lost to Dover (11-1, #2) in region semifinal 41-35 at Canton Central Catholic.
NORTHWEST (8-3; #5 region 11) lost at Youngstown Cardinal Mooney (7-3, #4) in region quarterfinal 46-22.
Division IV
CENTRAL CATHOLIC (8-3; #8 region 13) lost 35-12 at Girard (#1, 10-1) in region quarterfinal.
Division V
ST. THOMAS AQUINAS (7-5; #7 region 17) won 34-12 at Woodsfield Monroe Central (#2, 9-2) in region quarterfinal; lost to Columbiana Crestview (11-1, #3) in region semifinal 41-20 at Ravenna.
Division VI
MALVERN (10-2; #5 region 21) won at Thompson Ledgemont (#4, 10-0) in region quarterfinal 23-7; lost to Berlin Center Western Reserve (11-1, #5) in region semifinal 29-20 at Louisville.

2012
Division I
MASSILLON (11-2; #1 region 2) beat Macedonia Nordonia (7-4, #8) in region quarterfinal 63-34 at home; beat McKINLEY (8-3, #5) in region semifinal at Dix Stadium in Kent, 28-19; lost 49-16 to Toledo Whitmer (12-0; #2) in region championship at Arlin Field in Mansfield.
GLENOAK (8-3; #3 region 2) lost to Hudson (9-2, #6) in region quarterfinal 38-6 at home.
HOOVER (8-3; #4 region 2) lost to McKINLEY (8-2, #5) in region quarterfinal 36-29 at home.
McKINLEY (8-3; #5 region 2) won at HOOVER (8-3, #4) in region quarterfinal 36-29: lost 28-19 to MASSILLON (11-1, #1) in region semifinal at Dix Stadium, Kent.
Division III
MARLINGTON (8-3; #1 region 11) lost Poland Seminary (8-3, #8) in region quarterfinal 38-0 at home.
Division V
ST. THOMAS AQUINAS (9-2; #5 region 17) lost 51-50 at Columbiana Crestview (#4, 11-0) in region quarterfinal.
Division VI
MALVERN (10-2; #2 region 21) won at Fairport Harbour Fairport Harding (#7, 7-4) in region quarterfinal 21-0 at home; lost 25-20 to Youngstown Christian (9-2, #6) at Akron St. Vincent-St. Mary High School in region semifinal.

2013, Seven divisions, eight region qualifiers, two super regions only in division I
Division I
McKINLEY (9-2; #6 region 1) lost to Cleveland St. Ignatius (7-4; #11) at Fawcett Stadium 38-14 in the first round of the north region playoffs.
Division II
MASSILLON (9-3; #4 region 4) beat Macedonia Nordonia (8-3; #5) 33-17 at Tiger Stadium in the region quarterfinal; lost 17-14 to Medina Highland (12-0; #1) in the region semifinal at Akron University's InfoCision Stadium.
Division III
LOUISVILLE (10-1; #3 region 7) lost to Aurora (10-1; #6) 24-21 at Louisville in the region quarterfinal.
MARLINGTON (8-3; #7 region 7) lost 42-14 at Hubbard (11-0; #2) in the region quarterfinal.
Division V
FAIRLESS (8-4; #5 region 15) won 51-42 at Sullivan Black River (7-4; #4) in the region quarterfinal; lost 35-7 to Akron Manchester (10-2; #1) in the region semifinal at Canton Central Catholic 
Division VI
ST. THOMAS AQUINAS (9-3; #5 region 19) won 47-14 at Brookfield (8-3; #4) in the region quarterfinal; lost 49-21 to Kirtland (12-0; #1) in the region semifinal at Hudson.
Division VII
MALVERN (8-3; #3 region 25) lost to Caldwell (8-2; #6) 28-21 in the region quarterfinal at Malvern.


2014
Division I
GLENOAK (8-4; #12 region 1) won 28-14 at Berea-Midpark (8-3; #5) in the first round of the north region playoffs; lost 38-14 to Mentor (11-1; #4) in the region quarterfinal, at University of Akron InfoCision Stadium.
PERRY (6-4; #16 region 1) lost at Hudson (11-0; #1) 29-0 in the first round of the north region playoffs.
Division II
MASSILLON (7-4; #6 region 4) lost at Perrysburg (11-0; #3) 56-7 in the region quarterfinal.
Division III
LOUISVILLE (9-2; #3 region 7) lost at home to Poland Seminary (10-1; #6) 41-14 in the region quarterfinal.
Division V
CENTRAL CATHOLIC (14-1; #1 region 15) beat Beachwood (5-6; #8) 41-0 in the region quarterfinal at home; beat Columbiana Crestview (7-5; #4) in the region semifinal 45-0, at Minerva Himes Stadium; beat Youngstown Ursuline (8-5; #3) in the regional championship 20-6, at Uniontown Lake; beat Columbus Bishop Hartley (11-2; #5 region 17) in state semifinal 34-24, at Zanesville High School; lost 62-21 to Goldwater (14-1; #1 region 16) in the state championship at Ohio Stadium, Columbus.
 
2015
Division I
GLENOAK (7-4; #9 region 1) lost 41-13 at Mentor (8-3, #8) in the first round of the north region playoffs.
McKINLEY (7-4; #11 region 1) lost 55-27 at Toledo Whitmer (9-2, #6) in the first round of the north region playoffs.
Division II
PERRY (12-3; #1 region 5) beat Mansfield Senior (8-3, #8) in the region quarterfinal at Perry, 35-0; beat Dresden Tri-Valley (10-2, #5) 40-14 at Dover Crater Stadium in region semifinal; beat Worthington Kilbourne (11-2, #3) 28-7 in the region championship at Mt. Vernon Yellow Jacket Stadium, Energy Field; beat Hudson (11-3, #5 region 3) 10-7 in the state semifinal at Solon Stewart Field; lost to Cincinnati LaSalle (13-2, #1 region 6) 42-0 in the state championship at Ohio Stadium, Columbus.
LAKE (6-5; #6 region 5) lost 15-14 at Worthington Kilbourne (10-1, #3) in the region quartefinal.
Division III
LOUISVILLE (10-2; #5 region 7) won 42-7 at Poland Seminary (9-2, #4) in the region quartefinal, lost 21-14 to Akron Archbishop Hoban (11-1, #1) in the region semifinal at Uniontown Green Memorial Stadium.
Division V
SANDY VALLEY (10-2; #2 region 15) beat East Palestine (7-3, #7) in the region quarterfinal 28-14 at Sandy Valley; lost 38-7 to Canton Central Catholic (9-3, #3) in the region semifinal at Paul Brown Tiger Stadium in Massillon.
CENTRAL CATHOLIC (11-4; #3 region 15) beat Gates Mills Hawken (8-3, #6) in the region quartefinal 52-16; beat Sandy Valley (10-2, #2) in the region semifinal 38-7 at Paul Brown Tiger Stadium in Massillon; beat Columbiania Crestview (10-3, #1) 33-6 in the region chapionship at Minerva Dr. H Hines Stadium; beat Milan Edison (12-2, #1 region 16) 17-14 in the state semifinal at Wooster Triway Jack Miller Field; lost to Coldwater (15-0, #3 region 18) 35-18 in the state championship at Ohio Stadium, Columbus.
 
 
2016, Seven divisions, eight region qualifiers (division I has fewest schools)
Division I
JACKSON (7-4 ; #5 region 1) lost 35-0 at Cleveland St. Ignatius (10-1, #4) in the region quarterfinal.
McKINLEY (6-5 ; #6 region 1) lost 35-10 at Stow-Monroe Falls (10-1, #3) in the region quarterfinal.
GLENOAK (6-5; #8 region 1) lost 39-10 at Solon (10-1, #1) in the region quarterfinal.
Division II
PERRY (12-3; #1 region 7) defeated LAKE (6-4, #8) 21-14 in the region quarterfinal; beat Franklin Heights (10-2, #4) 66-28 at Mount Vernon Yello Jacket Stadium-Energy Field in the region semifinal; beat New Albany (9-3, #3) 17-3 at Mansfield Arlin Field in the region championship; defeated Hudson (11-3, #4 region 5) 14-3 at Uniontown Lake Alumni Field in the state semifinals; lost 14-7 to Cincinnati LaSalle (13-2, #3 region 8) in the state championship in Ohio Stadium.
MASSILLON (8-3; #2 region 7) lost 31-21 at home to Dublin Scioto (8-3, #7) in the region quarterfinal.
LAKE (6-5; #8 region 7) lost 21-14 at PERRY (8-2, #1) in the region quarterfinal.
Division III
MARLINGTON (10-1; #1 region 9) lost 50-37 at home to Akron East (8-3, #8) in the region quarterfinal.
Division V
CENTRAL CATHOLIC (10-3; #3 region 17) beat Akron Manchester (7-3, #6) 28-7 at home in the region quarterfinal; beat Sullivan Black River (8-4, #7) 30-0 at Orrville Red Rider Stadium in the region semifinals; beat Garretsville Garfield (9-3, #8) 40-13 at Uniontown Lake Alumni Field in the region championship; defeated Milan Edison (12-1, #3 region 18) 24-14 at Strongsville Pat Catan Stadium in the state semifinal; beat Coldwater (13-1, #2 region 20) 16-13 in the state championship in Ohio Stadium.
Division VI
ST. THOMAS AQUINAS (9-3; #4 region 21) beat Lisbon David Anderson (9-2, #5) 21-18 at home in the region quarterfinal; lost 34-0 to Cleveland Cuyahoga Heights (12-0, #1) at Akron St. Vincent-St. Mary John Cistone Field in the region semifinals.
Division VII
EAST CANTON (6-5; #8 region 25) lost 56-20 at Norwalk St. Paul (11-0, #1) in the region quarterfinal.